Pozor na smlouvy

Pozor na smlouvy, které podepíšete

Pozor na smlouvy
stevepb / Pixabay

Je to příběh o tom, jak nastoupit do nové práce, a ve finále na tom prodělat peníze. Chápejte to jako varování nejen před samotnou firmou, o které bude v textu ještě řeč, ale i před podobnými kroky, jež byste mohli také udělat.

Začalo to inzerátem firmy EP POWER s.r.o. hledající nové obchodní zástupce pro firemní zákazníky, coby obchodní zastoupení skupiny ČEZ. Jednání rychlé, věcné, budící důvěru. Pohovor, návštěva u zákazníka na ukázkový obchodní rozhovor, a pozvánka na 3 denní školení.

Na školení se “pan šéf” rozhodoval, s kým z nás nakonec uzavře smlouvu. Ti, kdož byli zaměstnáni, nechť si kvůli tomu vezmou dovolenou. Výsledek nejistý. Od začátku se hovořilo o databázové podpoře ze strany ČEZ, nachystaných zákaznících na měsíc práce dopředu atd. Nic, co by mělo vzbuzovat jakoukoliv nedůvěru.

A protože se chtěl “pan šéf” bránit před lidmi pouze zkoušícími novou příležitost, vyhradil si do smlouvy nárok na úhradu nákladů školení ve výši 6000 Kč. Ano, to by člověk pochopil, když s někým udělá negativní zkušenost.

Smlouvu jsem jako “výherce” výběrového řízení podepsal a až poté jsem dostal k dispozici ony kontakty a veškeré “know-how” firmy. Zákazníci z kompletně připraveného okresního města obsahující měsíc práce byli obslouženi za 3 dny. Skvěle připravené podklady pro další dvě města obsahovaly asi 4 firmy, 1 základní školu a několik obecních úřadů. Při požadovaných 6 schůzkách denně je to vcelku směšné číslo, nemyslíte?

Většinu svého pracovního dne jsem tedy trávil hledáním firem v terénu a internetu. Přitom jsem však dopředu nevěděl, zda je mohu vůbec kontaktovat. To jsem se dozvěděl až po zpracování údajů o poskytnutí informací z oné databázové podpory ČEZ po 3 dnech.

Tip na článek  Podnikatelská půjčka nabízí rychlé řešení i pro nováčky

To mě velmi rychle přestalo bavit. A protože jsem měl ještě v živé paměti informace mně poskytnuté v počáteční fázi příjmacího řízení, rozhodl jsem se ukončit spolupráci.

Výsledek? “Pan šéf” si ze slov, které řekl, nepamatoval samozřejmě vůbec nic. Po týdnu mi přišlo, že si mám vyúčtovat provizi ve výši 25 Kč (podle neověřených informací vydělal na mnou uzavřených smlouvách za 14 dnů mé působnosti u firmy cca 15000 Kč). Já jsem za ty 2 týdny projel v benzínu asi 2000 Kč.

Čistý provar. Hlavně, že jsou všichni spokojení. Především “pan šéf”. Chápejte to jako varování nejen před samotnou firmou, ale i před ostatními. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Veškeré informace poskytnuté vám před podpisem smlouvy si ověřte. Řekněte si o kontakt na bývalé pracovníky.

A snad neskončíte jako já…